24-ти МАЈ

ИСТАНБУЛ ПРОМО ЦЕНА 75 евра (4650 денари) до 30.04.2019 редовна цена 89 евра (5520 денари) Прв ден – 23.05 (Четврток) Поаѓање за Истанбул во попалдневните часови. Ноќно возење со транзит преку Грција, попатни паузи и царински формалности. Втор ден – 24.05 (Петок) Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Со локалниот водич, групата се упатува кон разглед […]

ИСТАНБУЛ

ПРОМО ЦЕНА 75 евра (4650 денари) до 30.04.2019

редовна цена 89 евра (5520 денари)

Прв ден – 23.05 (Четврток)

Поаѓање за Истанбул во попалдневните часови. Ноќно возење со транзит преку Грција, попатни паузи и царински формалности.

Втор ден – 24.05 (Петок)

Планирано пристигнување во Истанбул во утринските часови. Со локалниот водич, групата се упатува кон разглед на населбата Аксарај, историскиот дел на Истанбул каде се наоѓа најпознатата затворена чаршија на светот- Капали чаршија. Преку пешачката тура ќе имате можност да се запознаете со околината и крајната цел Сината џамија, Хиподромот, Аја Софија и Топ Капи палатата. Сместување во Хотел. Ноќевање.

Трет ден – 25.05 (Сабота)

По појадокот во договорено време, групата се чека со локалниот водич на рецепцијата од хотелот. Следува денски панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со лиценциран локален водич со посета на Чамлиџа. Автобуска екскурзија со која се доживува неверојатно искуство со преминување од европската во азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор. Краток престој на азискиот дел наречен Чамлиџа, од каде има неверојатен панорамски поглед кон европскиот дел и Босфорот. По оваа факултатива, следува прекрасното крстарење по Босфорот. Веднаш потоа се упатуваме кон Долмабахче палатата. По завршувањето на овие факултативи, групата се враќа во хотел, каде има слободно време се до вечерните часови, кога се оди на ноќен Истанбул.  Враќање во хотел, ноќевање.

Четврт ден – 26.05 (Недела)

По појадокот, одјавување и поаѓање од хотелот во договорено време. Групата се упатува кон фабриката за производство на најпознатите турски слатки „Коска“, каде по фабрички цени можете да си купите оргинални турски баклави, локуми и секакви деликатеси. Потоа групата, се упатува кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа најголемиот аквариум во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот. Планирано тргнување за Македонија некаде околу 16:00 по турско време. Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Две ноќевања со појадок во хотел со 3*
 • Автобуски превоз на наведената релација
 • Пешачка тура низ историскиот дел на Истанбул со лиценциран водич
 • Посета на трговскиот центар Форум Истанбул
 • Посета на фабриката за традиционални слатки „Коска“
 • туристички придружник за време на престојот
 • организација за време на патувањето

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • задолжително патничко осигурување 150 денари
 • факултативните излети:
 • Аја Софија со лиценциран водич и аудио слушалки – 20 евра
 • Топкапи палатата со лиценциран водич – 20 евра
 • панорамски разглед на европски и азиски Истанбул – 15 евра
 • крстарење по Босфорот – 15 евра
 • Долмабахче палата со лиценциран водич – 25 евра
 • Ноќен Истанбул и Сафир Сехир Тераси – 15 евра
 • Посета на Watergarden и Emaar Square Mall – 15 евра
 • Туркуазу Аквариум – 15 евра
 • Вечера во национален ресторан (јадење+ 2 локални пијачки) со шоу со танчерки – 30 евра

 

ПАКЕТ 1 (НАША ПРЕПОРАКА) – 70 евра

 • Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул
 • Крстарење по Босфорот
 • Долмабахче палатата
 • Ноќен Истанбул и Сафир Сехир Тераси

ПАКЕТ 2 – 140 евра 

 • Аја Софија
 • Топкапи
 • Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул
 • Крстарење по Босфорот
 • Долмабахче палатата
 • Ноќен Истанбул и Сафир Сехир Тераси
 • Emaar Square Mall и Watergarden* (ново)
 • Туркуазу аквариум

 

МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА РАТИ – ПО РЕДОВНАТА ЦЕНА

За резервација се уплаќа 30% аконтација. Остатокот се плаќа до една недела пред реализација на аранжманот

За сингл соба се доплаќа 30 евра дополнително од аранжманот

 

Попусти за деца: 

Деца од 11,99 години – половина од вкупната цена на аранжманот

ПОАЃАЊЕ ЗА ИСТАНБУЛ

СТРУГА                         15:00   Дрим Паркинг

ОХРИД                         15:20  Охридска банка

ЛЕСКОЕЦ                     15:30  Гобекс маркет

БИТОЛА                       17:15  Спортска сала 

ПРИЛЕП                       18:00  Бензиска Лук Оил

ДРЕНОВО                     18:45 Бензиска Мак Петрол

РОСОМАН                    19:00 Кај Пазарчето

НЕГОТИНО                 19:20 Бензиска Мак Петрол

СКОПЈЕ                          17:45 Дрво Декор

ВЕЛЕС                            18:40 Мотел Македонија

За оваа програма важат општите услови на патување на ТА Балкан Нет и СКТМ.

За остварување на ова патување се потребни 40 лица, во спротивно може да се промени цената или да се откаже турата 5 дена пред поаѓање.

 

ИНФОРМАЦИИ:

Аја Софија

Музејот Св. Софија е ремек дело на византиската уметност. Црквата е изградена за време на владеењето на царот Јустинијан во 6-от век и е посветена на  Божествената мудрост. Изградена е за 10 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти. Таа е третата црква изградена на ова место. Во тоа време била најголемата црква која постоела во Европа и успеала да го задржи овој статус до изградбата на Свети Петар во Рим.

Внатрешноста е украсена со прекрасни византиски мозаици од 6 до 13 век. Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османските освојувачи во 1453-та година. По 1934-та година претворена е во музеј.

Топкапи палатата

Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучува различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата. Светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.

Watergarden и Emaar Square Mall – НОВО!

Emaar Square Mall и Watergarden  претставуваат сосема ново и неверојатно доживување. Emaar Square Mall е трговски центар кој ги прати најновите лајфстајл трендови и по неговото отворање станува центарот на шопингот, гастрономијата, но и на забавата со откривањето на Watergarden базените и фонтаните, кои им дават уникатно доживување на сите посетители. Бидете дел од кореографијата на блескавите води, светлината, ласерите, но и музичките и огнени шоу спектакли.

Долмабахче палата – Турскиот Версај

Прва историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја.

Ноќен Истанбул

Оваа посета значи панорамски разглед на Истанбул со автобус, во вечерните часови кога градот се трансформира во градот на светлоста и убавината. Се поминува крај бизнис делот на Истанбул каде се наоѓаат големите холдинзи, облакодери и високи згради, секоја со свое посебно светло. Се посетува највисоката зграда во Европа (236м) Sapphire Seyir Terasi (панорамска тераса), можност преку четиридимензионалното небесно возење до хелихоптер над Истанбул да ги посетите најзначајните знаменитости: Галата Кула, Златниот Рог, Сината Џамија, Аја Софија, Топ Капи, Девојачката Кула.

Туркуазу

Тоа е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот, посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите поздемни тунели во светот -80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните базени во аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака.

Крстарење по Босфорот

90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, каде се снимани и најпознатите сцени од популарните турски серии и знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето.

Балкан Нет Balkan Net Leto Лето Албанија